Biuro Karier Politechniki Łódzkiej

42 631 27 39, 42 631 20 98

Masz jakieś pytania? Napisz do nas. Kliknij tutaj: biuro@biurokarier.p.lodz.pl

 • Tubadzin
 • Badanie kompetencji
 • JTI Polska
 • Szukaj pracy
 • Przeglądaj CV
rozwiń opcje wyszukiwania pokaż wszystkie aktualne oferty

Spełnić oczekiwania pracodawcy

 

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego powracają pytania: Po jakim kierunku studiów będzie praca? Czego oczekują pracodawcy? Czy absolwenci znaleźli pracę? Jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne, żeby znaleźć wymarzoną pracę?

 

Odpowiedzi na niektóre z tych pytań poszukiwała Konfederacja Lewiatan, która zapytała pracodawców, czego brakuje absolwentom po zakończeniu edukacji na studiach. 51,3 proc. badanych przedsiębiorców wskazało na wiedzę zawodową jako główny brak absolwentów, 36,1 proc. na samodzielność, 45,1 proc. na odpowiedzialność, 37,4 proc. na kreatywność i inicjatywę, a 25,8 proc. na umiejętność pracy w zespole.

 

W kontekście tych wyników należy podkreślić rolę staży i praktyk zawodowych, również a może przede wszystkim tych ponadobowiązkowych. Studia wyposażają studenta w  gruntowną wiedzę, ale tylko praktyka pozwoli nabyć konkretnych umiejętności i przełożyć wiedzę akademicką na wiedzę zawodową, tak cenioną przez pracodawców.

 

Student, jeśli marzy o dobrej pracy w przyszłości, musi wziąć odpowiedzialność za siebie i nie oczekiwać, że dyplom ukończenia studiów otwiera drzwi każdego pracodawcy. Praktykę zawodową warto zdobywać już od pierwszych lat studiów. Tu pojawia się kolejny ważny problem, że ciągle wielu studentów wybiera kierunek studiów z przypadku, zupełnie nie mając pomysłu na to, co chcą robić w przyszłości. Przemyślany wybór kierunku studiów, ze świadomością własnych predyspozycji, umiejętności i preferencji to pierwszy, bardzo ważny krok, aby w kolejnym wybrać odpowiednie szkolenia czy praktyki, zwiększające praktyczną wiedzę zawodową.

 

Poza wiedzą zawodową, pracodawcy wskazują na szereg umiejętności miękkich, cenionych u kandydatów do pracy. Studenci muszą mieć świadomość, że nie wystarczy jedno szkolenie na ostatnim roku studiów z zakresu pracy w zespole, żeby posiąść taką umiejętność. Są osoby naturalnie predysponowane do pracy zespołowej, ale zarówno tą jak i inne umiejętności można wypracować. Uczestnictwo w praktykach i stażach pozwala w codziennych czynnościach zawodowych nabyć kompetencje, które z pewnością zostaną docenione przez przyszłych pracodawców.

 

  Kalendarium

  Marzec 2018

  Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31
  • Logo_projekt
  • praca
  • BDI