Biuro Karier Politechniki Łódzkiej

42 631 27 39, 42 631 20 98

Masz jakieś pytania? Napisz do nas. Kliknij tutaj: biuro@biurokarier.p.lodz.pl

 • Badanie kompetencji
 • Tubadzin
 • JTI Polska
 • Szukaj pracy
 • Przeglądaj CV
rozwiń opcje wyszukiwania pokaż wszystkie aktualne oferty

Noworoczne postanowienia zawodowe

Noworoczne postanowienia zawodowe - jak zamienić je na osiągalne plany?

 

Znalezienie pracy, awans, zmiana pracy to jedne z 10 najczęstszych postanowień noworocznych. Wiele osób doświadcza swoistego efektu deja vu, gdy kolejny rok z rzędu postanowienia noworoczne pozostają jedynie niezrealizowanymi lub odłożonymi na kolejny rok marzeniami.

Każdy potrafi wytłumaczyć taką sytuację: niesprzyjające okoliczności... brak umiejętności... kryzys... brak odpowiednich ofert pracy.... trudny rynek...

Tymczasem wszystko jest trudne nim stanie się proste. Często niezrealizowane marzenia są po prostu nieumiejętnie postawionymi celami. Świadome osiąganie celów zawodowych wymaga ich prawidłowego postawienia.

 

1. Pozytywne sformułowanie celu

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie co chcesz osiągnąć. Zamiast mówić czego chcesz uniknąć, odpowiedz sobie, czego chcesz w zamian.

 

2. Precyzyjne określenie celu

Od celu, który nie jest precyzyjny, bardzo łatwo się „wymigać" i usprawiedliwić to, że jeszcze go nie osiągnęliśmy. Bo w sumie to może nie w tym, a w kolejnym miesiącu postaram się o ten awans... bo właściwie to  nie wiem jeszcze, jaką pracę bym chciał... bo tutaj był niemiły szef, a tam za niskie wynagrodzenie...

Precyzyjnie sformułowany cel wymaga odpowiedzi na pytania: Co dokładnie chcesz osiągnąć? Kiedy chcesz to osiągnąć? Jak zmierzysz, że osiągnąłeś swój cel? Po czy poznasz, że cel został osiągnięty?

 

3. Cel w zasięgu twojej kontroli.

Kiedy stawiasz sobie cel, musi on być w zasięgu Twojej kontroli. Tylko wtedy możesz mieć realny wpływ na jego osiągnięcie. Jeśli masz wpływ na jego osiągnięcie to jesteś na najlepszej drodze do sukcesu.

Co w tej sprawie zależy od Ciebie? Co ty możesz zrobić, aby osiągnąć twój cel? Czy osiągnięcie tego celu zależy tylko od Ciebie? - to pytania, które powinieneś sobie postawić formułując twój cel.

 

 

4. Cel realny.

Cel realny do osiągnięcia to jeden z podstawowych warunków. Realny oznacza możliwy do osiągnięcia w ogóle, czyli czy ktokolwiek tego dokonał, ale przede wszystkim możliwy do osiągnięcia właśnie dla Ciebie, w danym czasie, z danymi zasobami, w danych okolicznościach. Realny cel działa bardzo motywująco, ponieważ kiedy udaje nam się osiągnąć choćby jego część bardzo napędza to do osiągania kolejnych.

 

5. Cel ekologiczny.

Często dzieje się tak, że bardzo nastawiamy się na osiągnięcie jakiegoś celu np. na zmianę pracy, całą swoją uwagę, energię poświęcamy temu celowi i wydaje się on tak bardzo atrakcyjny i bezwarunkowo pozytywny, że nie dostrzegamy konsekwencji osiągnięcia naszego celu. Ekologia oznacza, że korzyści z osiągnięcia upragnionego efektu będą większe niż ewentualnie poniesione straty. Warto sumiennie rozważyć, jak osiągnięcie celu wpłynie na twoje  relacje czy inne obszary życia. Co się stanie, gdy osiągniesz cel oraz co się nie stanie, gdy osiągniesz cel?

 

Dobrze postawiony cel do świetne wyjście do jego realizacji. Wszystko co jesteś sobie w stanie wyobrazić możesz osiągnąć. Zbuduj cel, stwórz plan i do dzieła - urealnij w tym roku swoje postanowienia!

 

  Kalendarium

  Marzec 2018

  Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31
  • BDI
  • Logo_projekt
  • praca