Biuro Karier Politechniki Łódzkiej

42 631 27 39, 42 631 20 98

Masz jakieś pytania? Napisz do nas. Kliknij tutaj: biuro@biurokarier.p.lodz.pl

 • Badanie kompetencji
 • Tubadzin
 • ATP 2018
 • Szukaj pracy
 • Przeglądaj CV
rozwiń opcje wyszukiwania pokaż wszystkie aktualne oferty

cv

CV KROK PO KROKU

 

 

Jak można się łatwo domyślić, napisanie nawet rewelacyjnego CV nie spowoduje  od razu, że dostaniemy wymarzoną pracę. Jest to najbardziej wstępny etap selekcji kandydatów w procesie rekrutacji. Warto więc przemyśleć formę życiorysu choćby po to, by nie zaprzepaścić szansy zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną i osobistego przekonania pracodawcy, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Poniższe wskazówki pozwolą Ci przebrnąć przez trud konstruowania CV.


Krok 1. Zastanów się nad formą życiorysu

 
CV można napisać na różne sposoby, w zależności od tego, co chcemy uwypuklić, podkreślić w oczach pracodawcy. Dzięki wyborze odpowiedniego rodzaju życiorysu możemy także ukryć pewne fakty, jak np. dłuższe okresy niezatrudnienia itp.

Istnieją przynajmniej 4 rodzaje życiorysów:

 • Chronologiczny
 • Funkcjonalny
 • Skill CV
 • Success CV

Dwa ostatnie są na tyle rzadko używane, że nie mają jeszcze polskich nazw, ale warto je poznać, ze względu na możliwości, jakie stwarzają.

 

 1. Chronologiczne CV – jest to najbardziej powszechny i uniwersalny sposób konstruowania życiorysu. W tzw. kolejności chronologicznej odwrotnej (czyli zaczynając od najświeższych danych) wpisujemy ukończone szkoły, kursy, doświadczenia zawodowe itp.
 2. Funkcjonalne CV – tu wpisujemy pełnione funkcje, zakres obowiązków w dotychczasowych miejscach pracy. Selekcjonujemy nasze doświadczenia zawodowe ściśle pod kątem stanowiska, o które się ubiegamy. Jest to forma szczególnie polecana specjalistom, osobom z dużym doświadczeniem, współpracującym z wieloma pracodawcami.
 3. Skill CV – tu kolejne wpisy dotyczą konkretnych umiejętności, a nie przebiegu kariery zawodowej. Tego typu CV jest bardzo użyteczne w przypadku, gdy mamy niewielkie lub żadne doświadczenie zawodowe, lecz spore umiejętności w danej dziedzinie.
 4. Success CV – ta forma życiorysu  to tak naprawdę przegląd osiągnięć i sukcesów, które świadczą o wartości kandydata. Inne informacje, takie jak dotychczasowe miejsca pracy czy wykształcenie, są tylko dodatkiem. Ten rodzaj CV stosują osoby z dużym doświadczeniem i znaczącymi dokonaniami.


Krok 2. Przeanalizuj swoją ścieżkę kariery

Po podjęciu decyzji, jaki rodzaj CV będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy, zastanów się nad swoimi dotychczasowymi doświadczeniami – edukacją, pracą zawodową i działalnością pozazawodową. Spisz na kartce wszystkie szkolenia, w których brałeś udział, staże, wolontariat, prace wakacyjne, działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich itp. Wypisz też swoje umiejętności, certyfikaty, dyplomy, uprawnienia zawodowe. Teraz spójrz na ten zbiór doświadczeń pod kątem stanowiska, o które się ubiegasz. Które z nich mogą okazać się istotne dla pracodawcy? Jakie rodzaje posiadanych przez Ciebie umiejętności mogą być wykorzystywane i potrzebne w danej pracy? Zaznacz właśnie te i skup się przede wszystkim na nich w czasie konstruowania CV.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dopiero zaczynasz drogę zawodową i masz bardzo mało doświadczeń. Wtedy lepiej w achronologicznej kolejności przedstawić wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia.

Krok 3. Dane osobowe

Na tym etapie zaczynasz pisać życiorys. Istotne jest zatytułowanie dokumentu „Curriculum Vitae” w sposób czytelny i przede wszystkim bezbłędny.

W pierwszej kolejności umieszczamy dane teleadresowe, które mają ułatwić pracodawcy kontakt z nami. Powinno tu się znaleźć:

 • Imię i nazwisko
 • Data urodzenia/wiek – Informację o wieku raczej umieszczaj – jej brak może zniechęcić pracodawcę.
 • Adres zamieszkania – Dla pracodawcy ważny jest adres, pod którym faktycznie przebywasz, a nie adres zameldowania.
 • Telefon stacjonarny/komórkowy
 • Adres e-mail – Postaraj się, by adres mailowy miał formę imię.nazwisko@ciąg.dalszy, a nie pseudonim lub liczbę.
Im więcej informacji na temat możliwości kontaktu z Tobą podasz pracodawcy, tym łatwiej mu się będzie z Tobą umówić na rozmowę kwalifikacyjną.

Znaczna część pracodawców prosi także o zamieszczenie zdjęcia. Okazuje się, że wybór właściwego zdjęcia jest nie lada sztuką dla kandydatów ubiegających się o pracę. Często nieodpowiednia fotografia dyskwalifikuje nas, zanim jeszcze osoba rekrutująca zacznie czytać nasze CV. Niedopuszczalne są wszelkie zdjęcia nieoficjalne (np. z wakacji czy imprezy), niechlujnie zrobione telefonem komórkowym, czy wycięte z grupowej fotografii. Najlepiej, jeśli dołączamy do życiorysu takie (aktualne!) zdjęcie, jak do innych dokumentów – legitymacji, dyplomu czy prawa jazdy. Jeśli wysyłasz dokumenty drogą elektroniczną, zadbaj by zdjęcie nie było zbyt dużych rozmiarów (nie więcej niż 200-300 KB), gdyż w niektórych firmach zbyt duża poczta jest po prostu wykasowywana. Zamieszczanie „ogromnego” zdjęcia świadczy też o naszym nieprofesjonalizmie.

Krok 4. Twoja edukacja

W tej rubryce ważna jest odwrócona kolejność ukończonych szkół – czyli od obecnych po wcześniejsze.

Umieszczamy tu najczęściej następujące informacje:

 • Studia podyplomowe – data rozpoczęcia i ukończenia, rodzaj studiów, placówka organizująca.
 • Studia magisterskie/licencjackie/inżynierskie – informacje jw. W niektórych przypadkach można zamieścić nazwę ukończonej specjalizacji lub nawet temat pracy magisterskiej.
 • Szkoła średnia – tę informację umieszczamy, gdy nasza edukacja jest jeszcze stosunkowo krótka lub chcemy się pochwalić szkoła, do której uczęszczaliśmy. Generalnie oczywiste jest, że jeśli umieszczamy informację o rozpoczętych/ukończonych studiach, to musieliśmy skończyć szkołę średnią.

Krok 5. Doświadczenie zawodowe

Część ta dotyczy naszej praktyki zawodowej, więc nawet jeśli dotychczas nie byliśmy jeszcze zatrudnieni, warto wpisać tu nasze doświadczenia zdobyte w czasie stażu, wakacji itp. Wpisujemy więc takie informacje jak:

 • Obecna praca
 • Wcześniejsze miejsca pracy
 • Staże/praktyki
 • Prace sezonowe/wakacyjne

W każdym punkcie uwzględniamy:

 • Okres pracy (od – do)
 • Nazwę stanowiska
 • Nazwa firmy/pracodawcy
 • Wykonywane obowiązki

Pamiętaj o selekcji informacji – jeśli masz bardzo dużo doświadczeń, umieść tu tylko te, które mają związek ze stanowiskiem,   o które się ubiegasz i mogą zainteresować pracodawcę.

Krok 6. Działalność dodatkowa

 Tę rubrykę zamieszczaj wtedy, gdy masz istotne doświadczenia pozazawodowe – udział w organizacji studenckiej, wolontariat lub robisz coś naprawdę nietypowego. Napisz, w jakiej organizacji się udzielasz i jakie są Twoje zadania (głównie pod kątem umiejętności przydatnych w pracy, o którą się ubiegasz).

Krok 7. Języki obce

 W tym miejscu wypisz wszystkie języki obce, jakie znasz oraz określ stopień ich znajomości (czasem rozbijając na „w mowie” i „w piśmie”). Pamiętaj, by nie zawyżać swoich umiejętności – często są one sprawdzane już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli posiadasz certyfikaty poświadczające Twoją znajomość języka, koniecznie je tutaj wypisz.

Krok 8. Inne umiejętności

 Ta rubryka istnieje po to, by umieścić w niej pozostałe umiejętności, takie jak obsługa komputera, prawo jazdy, specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia, certyfikaty, dyplomy, które nie znalazły miejsca wcześniej.

Krok 9. Twoje zainteresowania

Warto wypisać swoje zainteresowania (hobby, sport itp.) wtedy gdy są one nietypowe, oryginalne lub po prostu wykształcają takie cechy charakteru, które mogą być przydatne w pracy. Ważne jest, by były to zainteresowania prawdziwe, gdyż może się okazać, że ich weryfikacja nastąpi bardzo szybko, już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętajmy – nasze zainteresowania mówią o nas często więcej, niż przypuszczamy.

Krok 10. Klauzula

 Nie zapomnij na końcu CV zamieścić klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Brzmi ona najczęściej tak:


„Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy w celach rekrutacyjnych (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych, Dz.U. nr 133, poz. 833)”.

 Obecnie właściwie każda firma wymaga umieszczenia takiej klauzuli, a oferty jej pozbawione właściwie w ogóle nie są brane pod uwagę.

Krok 11. Przyjrzyj się formie i estetyce

 Szczęśliwie dobrnąłeś do końca tworzenia życiorysu. Teraz czas na poprawki. Forma CV, jego wygląd i estetyka są niemal równie ważne, co informacje w nim zawarte. Oto kilka wskazówek:

 • Koniecznie sprawdź pisownię – ortografię i interpunkcję. Nic bardziej nie kompromituje kandydata niż nieznajomość języka polskiego.
 • CV osoby kończącej studia raczej nie powinno przekraczać objętości jednej strony A4. Lepiej zrezygnować z części nieistotnych informacji, niż rozpisywać się.
 • Życiorys pisz jednolitą, standardową czcionką (Times New Roman lub Arial), 12 pkt.
 • Jeśli chcesz coś podkreślić w tekście, używaj wytłuszczenia (bold),
  ale rób to sporadycznie.
 • CV musi być przede wszystkim czytelne. Zastanów się, w jaki sposób rozmieścić informacje na kartce, tak by sprawiały wrażenie uporządkowanych i klarownych. Unikaj natłoku informacji i chaosu.
 • Zrezygnuj z wszelkich ekstrawagancji – kolorowych kartek, kolorów w tekście, ozdobników, tabel itp. W tym przypadku doceniany jest standard.

Jeśli skonstruowałeś swoje CV, możesz teraz przejść do pisania listu motywacyjnego.


 

Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz

Biuro Karier PŁ

  Kalendarium

  Marzec 2018

  Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31
  • BDI
  • Logo_projekt
  • praca