Biuro Karier Politechniki Łódzkiej

42 631 27 39, 42 631 20 98

Masz jakieś pytania? Napisz do nas. Kliknij tutaj: biuro@biurokarier.p.lodz.pl

 • Tubadzin
  • Szukaj pracy
  • Przeglądaj CV
  rozwiń opcje wyszukiwania pokaż wszystkie aktualne oferty

  List motywacyjny

  LIST MOTYWACYJNY KROK PO KROKU

   

  Krok 1. Zastanów się do kogo i po co piszesz

   

  Przeczytaj dokładnie ogłoszenie, na które odpowiadasz. Przemyśl treść listu i ostrożnie selekcjonuj informacje – nie może ich być za dużo. Nie nadużywaj słowa „ja” i nie pisz elaboratu na temat twojego życia – pisz atrakcyjną, „biznesową” ofertę dla pracodawcy na konkretne stanowisko. Z lewej strony u góry umieść swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu i adres mailowy. Niżej, z prawej strony listu, wpisz dane adresata (jeśli znasz jego imię i nazwisko). Jeśli ich nie znasz, wpisz nazwę firmy i nazwę działu, do którego kierujesz aplikację.Pamiętaj, że list motywacyjny musi być krótki i konkretny. Nie może przekraczać jednej strony A4. Pisz na komputerze, czcionką standardową, bez dodatkowych udziwnień, chyba, że pracodawca zażyczy sobie dokumentu pisanego odręcznie. Nie powielaj informacji zawartych w CV. Najpierw napisz CV, dopiero potem list.

   

  Krok 2. Opisz dokładnie, w jakim celu zwracasz się do pracodawcy

   

  Zacznij list w sposób profesjonalny: „W odpowiedzi na ogłoszenie (nr ref) opublikowane
  w gazecie XYZ (data wydania) przedstawiam Państwu moją kandydaturę na stanowisko…”. Jeśli powołujesz się na kogoś, kogo znasz w danej firmie – napisz o tym na samym początku.
  W listach wysyłanych bez związku z ogłoszeniem należy najpierw wyjaśnić, dlaczego akurat daną firmą jesteśmy zainteresowani, co wiemy na jej temat i do którego działu kierujemy aplikację. W listach kierowanych do agencji doradztwa personalnego zamieszczamy informacje na temat oczekiwań wobec przyszłej pracy i planowanej kariery.

   

  Krok 3. Napisz, dlaczego jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko i czemu wybrałeś właśnie tę branżę, firmę, dział

   

  Możesz wspomnieć o firmie, w której nabyłeś konkretne umiejętności. Wybierz te najistotniejsze. Spróbuj zrozumieć punkt widzenia pracodawcy, pomyśl o specyfice firmy
  i stanowisku, na jakie aplikujesz. Nie bój się podkreślić swoich zalet i sukcesów: sprzedajesz siebie tak jak byś sprzedawał produkt klientowi. Jeśli twój list będzie nijaki, ty również tak będziesz postrzegany. W żadnym wypadku nie pisz rzeczy, których nie będziesz mógł potwierdzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruterzy drobiazgowo sprawdzą twoje kompetencje.

   

  Krok 4. Napisz, co Cię motywuje do pracy w tej właśnie firmie

   

  Ważne, żeby podkreślić, że nie myślisz tylko o sobie i swoim rozwoju, ale również
  o pracodawcy i pożytku, jaki będzie miał, zatrudniając właśnie ciebie. Daj odczuć rekruterowi, że naprawdę interesujesz się daną firmą, znasz daną branżę i twój wybór nie jest przypadkowy. Pracodawcy szukają ludzi zaangażowanych od początku w sprawy firmy, potrafiących pokazać, że im zależy i myślących poważnie o długoletniej pracy i rozwoju.

   

  Krok 5. Napisz list tak, by był prosty, czytelny i łatwy do czytania

   

  Zachowaj odstępy, pamiętaj o akapitach, czcionka nie powinna być mniejsza niż 10. Nie staraj się być oryginalny lub dowcipny „na siłę”, chyba, że aplikujesz na stanowisko np. grafika
  w agencji reklamowej. Bądź jak najbardziej konkretny. Popracuj nad językiem, stylem, słownictwem, żeby oddawał twój charakter – nie był zbyt oficjalny, drętwy i nudny. Taki list przepadnie wśród innych podobnych. Myśl o tym, kto to będzie czytał, przebierając
  w dziesiątkach podobnych dokumentów.

   

  Krok 6. Forma, forma i jeszcze raz forma…

   

  Ten dokument odzwierciedla twoje zdolności komunikacyjne. Pamiętaj, żeby się nie powtarzać, unikaj szablonowych sformułowań („jestem kreatywny, profesjonalny”) – to może zniechęcić rekrutera. Wcześniej możesz sobie wypunktować najważniejsze rzeczy, które chcesz zaakcentować. Nie popełniaj błędów ortograficznych i stylistycznych – to cię dyskwalifikuje jako aplikanta. Możesz dać list komuś do sprawdzenia, szczególnie, jeśli jest napisany w języku obcym, a twój poziom znajomości języka nie jest wystarczająco wysoki.

   

  Krok 7. Zachęć pracodawcę do nawiązania z tobą kontaktu

   

  pisząc, że z przyjemnością zaprezentujesz swoje kompetencje na rozmowie kwalifikacyjnej
  i liczysz na odpowiedź.

   

  Krok 8. Sprawdź, czy dane, które zamieściłeś w liście, są aktualne. Nie zapomnij
  o podpisie.

   

  Krok 9. Dodatki…

   

  U dołu z lewej strony listu możesz zamieścić referencje – imię, nazwisko, telefon lub mail pracodawcy, jego stanowisko. Możesz też zamieścić klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji, jeśli nie udało ci się dołączyć jej do CV.

   Kalendarium

   Wrzesień 2017

   Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
   1 2 3
   4 5 6 7 8 9 10
   11 12 13 14 15 16 17
   18 19 20 21 22 23 24
   25 26 27 28 29 30
   • BDI
   • praca
   • Logo_projekt